Příklad osazení modelu 3,1 m / 170 -200 ccm

Pokud budete chtít osadit třímetrový akrobatický model, určený pro brutální 3D akrobacii, doporučujeme následující konfiguraci:

 • Do Power Source 2 připojit dva přijímače Futaba S.bus, např. R7006SB.
 • Do Power Source 2 připojit dvě baterie s konektory MPX 2S1P LiIon (např. 2600 mAh) pomocí konverzních kabelů
 • Do Power Source 2 připojit dva S.bus výstupy 3x1 mm2 směrem ke křídlům (až 8 výkonných S.bus serv, např. Futaba S9177SV). Konektor na jeho konci slouží pro vytvoření rozpojitelného místa mezi trupem a křídlem. Do konektoru je připojen kabel 3x1 mm2 s HUB, do kterého jsou zapojena serva. Vzdálenosti serv od HUB jsou nastaveny pomocí různě dlouhých servo prodlužek. Pro vyšší bezpečnost doporučujeme do servo-prodlužek (případně přímo do servo-kablíku) instalovat obnovitelnou pojistku, která zabrání výpadku ostatních serv, zapojených do HUB, v případě poruchy jednoho serva.
 • Z třetího výstupu S.bus z Power Source 2 pomocí propojky o průřezu 3x1 mm2 připojit modul Power Source 1
 • Do Power Source 1 připojit další dvě baterie s konektory MPX 2S1P LiIon (např. 2600 mAh) pomocí konverzních kabelů
 • Do Power Source 1 připojit jeden S.bus výstup 3x1 mm2  délky 1200 mm směrem k VOP (až 4 výkonná S.bus serva, např. Futaba S9177SV ). Rozpojitelné místo mezi HUB a VOP tvoří běžné servokonektory různě dlouhých servo prodlužek. Pro vyšší bezpečnost doporučujeme do servo-prodlužek (případně přímo do servo-kablíku) instalovat obnovitelnou pojistku, která zabrání výpadku ostatních serv, zapojených do HUB, v případě poruchy jednoho serva.
 • Do servo-zásuvek přímo na Power Source 1 připojit 2 až 3 výkonná serva (např. Futaba S9177SV) pro SOP a jedno servo (např. Futaba S3071HV) pro ovládání karburátoru motoru.
 • Do servo-zásuvky přímo do Power Source 2 připojit konvertor S.bus/PWM, do kterého připojíme čerpadlo kouření a kill switch zapalování

Toto uspořádání má tu výhodu, že výkonná serva budou napájena s minimálními úbytky vždy z nejbližších baterek. Proudy se rozdělí rovnoměrně na všechny 4 baterie a v případě selhání jsou všechna napětí redundantně zálohována. V případě použití jen dvou baterií bychom pro model této velikosti zcela jistě volili baterie o kapacitě cca 5200 mAh (např. LiIon 2S2P). Pokud použijeme doporučené zapojení se čtyřmi bateriemi cca 2600 mAh (např. LiIon 2S1P), budou baterie váhově a kapacitou identické, avšak s mnohem vyšší bezpečností.

akrobat 3ma

 

Programování S.bus serv můžete provádět pomocí našich programovacích kabelů:

 • Všechna S.bus/S.bus2 serva v modelu (vč. serv pro SOP) můžeme programovat po propojení S.bus sběrnice Power Source s programovacím zařízením  (CIU-3 nebo vysílačem Futaba) pomocí navzájem spojeného krátkého propojovacího kablíku a dlouhé servo prodlužky. Místem připojení je libovolný konektor ze čtveřice konektorů na horní straně Power Source.
 • Samotná serva v křídlech pak můžete programovat pomocí tohoto kabelu, do kterého zapojíte výstupní kabel z HUB (s konektorem trup/křídlo).
 • Samotná serva pro VOP pak můžete programovat pomocí tohoto kabelu, do kterého zapojíte výstupní kabel z HUB (s třípinovým konektorem pro Power Source).

Přímo do zásuvky S.bus2 přijímače, který je spárován s vysílačem jako Rx1 můžete připojit telemetrické čidlo pro měření otáček motoru. Nejspíš k tomu budete potřebovat také delší servoprodlužku.

Pro snadné nabíjení tří baterií (dvě pro RX a jedna pro zapalování) Vám nabízíme nabíječ, který zvládne najednou nabít až 4 baterie. Určitě Vás bude zajímat, kolik Váš nový model váží a určitě přivítáte i elektronického pomocníka, který Vám umožní snadno zkontrolovat polohu těžiště a velikosti výchylek kormidel. Podívejte se na toto měřící zařízení!

Pokud osazujete velký akrobat třídy 3,1 m na motor 170 - 200 ccm, který je určen pro přesnou akrobacii (IMAC sestavy), vyhovuje v tomto případě o něco jednodušší instalace s využitím modulu Power Source 2. Takto máme osazen soutěžní model F3M Extra 330 SC (41%) od Krill Model:

imac_3m

osazeni

 Poznámka: Všechny odkazy se otvírají v novém okně.