Příklad osazení akrobatu 2,7 m / 120 ccm

Osazení modelu by mohlo s komponenty Futaba a ENGEL vypadat například takto:

letadlo2

Legenda k jednotlivým komponentům:

symbol: popis:

powersource

Modul Power Source 2, který umožní připojit 2 baterie a 2 přijímače. Pro ovládání elektronického vypínače je instalován do boku trupu vypínač pracující na principu "remove before flight".

baterka

2 x LiIon baterie s MPX konektorem (např. JETI Power Ion 5200 mAh), připojené k Power Source pomocí konverzního kabelu. Konektor MPX nám umožní snadné nabíjení baterií mimo model, aniž bychom museli opakovaně rozpojovat konektor u Power Source. 

prijimac

2 x přijímač Futaba R7006SB. Kablíky z Power Source doporučujeme zapojit do zásuvek přijímačů, označených jako "S.bus". Případné telemetrické senzory doporučujeme zapojit do zásuvky "S.bus2" toho přijímače, který bude spárován s vysílačem jako Rx1. Přijímače musí být vnastaveny do režimu, kdy na výstupech 1 až 4 jsou standardní kanály 1 až 4, na 5. výstupu je S.BUS a na 6. výstupu je S.BUS2.

konektor 

2 x kabel S.bus o průřezu 3 x 1 mm2 se speciálním konektorem, který tvoří rozpojitelné místo mezi trupem a křídlem.

hub

2 x kabel S.bus o průřezu 3 x 1 mm2 v délce 300 mm, zakončený HUBem pro 4 serva. 1 x kabel S.bus o průřezu 3 x 1 mm2 v délce 900 mm, zakončený HUBem pro 4 serva.

1

2 x servo Futaba BLS175SV pro levé křidélko. Jedno servo připojeno rovnou do HUB, dluhé prostřednictvím prodlužky v délce 750 mm. Pro vyšší bezpečnost doporučujeme do servo-prodlužek (případně přímo do servo-kablíku) instalovat obnovitelnou pojistku, která zabrání výpadku ostatních serv, zapojených do HUB, v případě poruchy jednoho serva.

6

2 x servo  Futaba BLS175SV pro pravé křidélkol. Jedno servo připojeno rovnou do HUB, dluhé prostřednictvím prodlužky v délce 750 mm. Pro vyšší bezpečnost doporučujeme do servo-prodlužek (případně přímo do servo-kablíku) instalovat obnovitelnou pojistku, která zabrání výpadku ostatních serv, zapojených do HUB, v případě poruchy jednoho serva.

2

2 x servo Futaba BLS175SV pro ovládání polovin výškovky. Obě serva připojené do HUB v zadní části trupu prostřednictvím prodlužky v délce 200 mm. Servokonektor mezi servem a prodlužkou slouží jako rozpojitelné místo mezi trupem a polovinami výškovky. Konektory není nutné označovat čísly kanálů, protože S.bus signál obsahuje informace o výchylkách všech serv. Příslušný kanál si "pamatují" serva. Pro vyšší bezpečnost doporučujeme do servo-prodlužek (případně přímo do servo-kablíku) instalovat obnovitelnou pojistku, která zabrání výpadku ostatních serv, zapojených do HUB, v případě poruchy jednoho serva.

3 

1 x servo Futaba S3071HV pro ovládání karburátoru, připojené prostřednictvím prodlužky v délce 200 mm do konektoru na vrchní straně Power Source.

4 

2 x servo Futaba S9177SV pro směrovku, připojené prostřednictvím prodlužek v délce 200 mm do konektoru na vrchní straně Power Source.

conv

Duo Bus-PWM converter (převodník S.bus/PWM), připojený do konektoru na vrchní straně Power Source a naprogramovaný na výstupní kanály 7 a 8. Do PWM výstupu bude připojeno následující:

7

elektronický vypínač zapalování - kód 199.

8 

čerpadlo kouření.

 

Schématicky pak taková instalace vypadá např. takto:

akrobat 2m

Programování S.bus serv můžete provádět pomocí našich programovacích kabelů:

  • Všechna S.bus/S.bus2 serva v modelu (vč. serv pro SOP) můžeme programovat po propojení S.bus sběrnice Power Source s programovacím zařízením  (CIU-3 nebo vysílačem Futaba) pomocí navzájem spojeného krátkého propojovacího kablíku a dlouhé servo prodlužky. Místem připojení je libovolný konektor ze čtveřice konektorů na horní straně Power Source.
  • Samotná serva v křídlech pak můžete programovat pomocí tohoto kabelu, do kterého zapojíte výstupní kabel z HUB (s konektorem trup/křídlo).
  • Samotná serva pro VOP pak můžete programovat pomocí tohoto kabelu, do kterého zapojíte výstupní kabel z HUB (s třípinovým konektorem pro Power Source).

Přímo do zásuvky S.bus2 přijímače, který je spárován s vysílačem jako Rx1 můžete připojit telemetrické čidlo pro měření otáček motoru. Nejspíš k tomu budete potřebovat také delší servoprodlužku.

Pro snadné nabíjení tří baterií (dvě pro RX a jedna pro zapalování) Vám nabízíme nabíječ, který zvládne najednou nabít až 4 baterie. Určitě Vás bude zajímat, kolik Váš nový model váží a určitě přivítáte i elektronického pomocníka, který Vám umožní snadno zkontrolovat polohu těžiště a velikosti výchylek kormidel. Podívejte se na toto měřící zařízení!

 Poznámka: Všechny odkazy se otvírají v novém okně.