Co je to Futaba S.Bus?

S.Bus je jednoduchý impulsní protokol, který obsahuje informace o výchylkách a směrech výchylek 18-ti servokanálů (dvou z nich neproporcionálních).  Dále obsahuje i informaci o stavu přijímače (např. stav Fail Safe). Telegram S.Bus2 umožňuje navíc ještě přenos telemetrických údajů z telemetrických senzorů a zařízení S.Bus2.

Každé zařízení S.Bus/S.Bus2 má svou ID adresu ke které je přiděleno číslo kanálu či telemetrický slot.

Většina novějších přijímačů Futaba FASST/FASSTest má k dispozici výstup S.Bus i S.Bus2. Můžeme striktně oddělit rozvod pro serva a rozvod pro telemetrické senzory, nebo oba rozvody sloučit a využít pouze výstup S.Bus2. Serva Futaba, označená S.Bus2, mohou běžně pracovat i v rozvodu S.Bus.

Rozvody S.Bus mají podobně jako běžné servokabely tři vodiče (napájení +/- a signál). Díky tomu, že signál obsahuje všechny údaje pro všechna serva a telemetrické senzory, není nutné, aby ke každému servu a senzoru vedl od přijímače (případně rozvodné desky – power boxu) samostatný kablík, ale všechna tato zařízení lze zapojovat paralelně, pomocí jednoduchého rozvodu S.Bus, který se může větvit podobně, jako větve stromu.

Tím se kabeláž v modelu výrazně zjednodušuje (úspora pracnosti a hmotnosti), přináší to ale nová nebezpečí. Pokud dojde k přerušení S.Bus kabelu, přestávají pracovat všechna serva a senzory, které jsou v této větvi zapojeny. Rozvody S.Bus, realizované běžným servokabelem o průřezu např. 0,35 mm2 , nejsou schopny přenášet zatížení několika výkonných serv a dochází k velkým úbytkům napětí a nežádoucím tepelným jevům.  Komponenty S.Bus (kabely, HUB, konektory,…), které jsou v nabídce firmy Futaba nejsou většinou pro tak velká zatížení dimenzována, proto v našem E-shopu nabízíme komponenty Futaba společně s chytrými komponenty dalších firem tak, aby doporučené instalace plně vyhovovaly pro použití ve velkých modelech.

S protokolem S.Bus (S.Bus2) umí pracovat jen serva Futaba S.Bus (S.Bus2) a s určitým omezením serva FrSky. Nabízíme však i převodníky, které umožní zapojit do rozvodu S.Bus (S.Bus2) i běžná PWM serva jiných výrobců. To umožňuje do rozvodů S.Bus (S.Bus2) zapojovat také osvědčená a ekonomicky výhodná serva jiných výrobců a také například rekonstruovat klasické instalace již létaných modelů.

Všechna S.Bus (S.Bus2) serva Futaba mohou pracovat i jako běžná PWM serva, proto neznamená koupě serv Futaba  S.Bus (S.Bus2) žádné omezení pro využití i v rozvodech, které nevyužívají S.Bus. Navíc se ukazuje, že špičková serva Futaba jsou kvalitativně i cenově naprosto srovnatelná se špičkovými servy ostatních výrobců. Proto v naší nabídce naleznete také několik osvědčených typů serv Futaba S.Bus (S.Bus2).

K jednomu číslu kanálu může být v rozvodu S.Bus přiřazeno i několik serv s různými ID, proto i obří akrobatický model např. se 4-mi servy na každém křidélku může být naprogramován ve vysílači jako jednoduchý model s jedním servem na křidélku. Sladění středových poloh, maximálních výchylek a rychlosti všech serv lze provést jednoduše programováním serv buď pomocí USB programátoru CIU-3 (CIU-2) v počítači a nebo přímo pomocí vysílače Futaba.  To přináší mnohem menší nároky na složitost rozvodné desky (power boxu), kde není nutné, aby jednotlivé výstupy umožňovaly tzv. „Servo-Match function“.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení