Power Source 2

Kód: 127
2 200 Kč
Na dotaz

Jedná se o velmi kompaktní napájecí systém, který umožní připojit dvě napájecí baterie + další napájení po lince S.bus. (pokud je v navazujícím S.bus rozvodu další napájecí místo). Současně umožňuje připojit dva přijímače Futaba s vystupy S.bus/S.bus2. Z této dvojice přijímačů vybírá vždy ten, který nemá problém s příjmem. Je použitelný pro obří akrobatické modely, ale díky kompaktním rozměrům a nízké hmotnosti jej lze použít i u běžných modelů a větších větroňů.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Power Source 2 je modul napájení s podporou  S.bus/S.bus2. Umožní připojit dvě napájecí baterie + další napájení po lince S.bus. (pokud je v navazujícím S.bus rozvodu další napájecí místo). Současně umožňuje připojit dva přijímače Futaba s vystupy S.bus/S.bus2. Z této dvojice přijímačů vybírá vždy ten, který nemá problém s příjmem. Je použitelný pro obří akrobatické modely, ale díky kompaktním rozměrům a nízké hmotnosti jej lze použít i u běžných modelů a větších větroňů.

Jedná se o velmi kompaktní a lehké zařízení, které zajistí redundanci napájení i redundanci příjmu. Obsahuje také elektronický vypínač obou připojených baterií, který lze ovládat pomocí externího vypínače, který je možné objednat jako samostatnou položku. Tím, že zařízení neobsahuje žádné spínané zdroje pro úpravu napětí, je rozvod odolný vůči rušivým vlivům moderních serv, obsahujících Brushless motory (na servech i přijímači je přímo „tvrdé“ napětí baterek). Proto není nutné používat žádné přídavné stabilizační kondenzátory.

Výrobce Engel Modellbau & Technik uvádí, že Power Source 2 propojuje sběrnice S.bus a S.bus2, takže jeden S.bus/S.bus2 rozvod může sloužit pro serva S.bus, serva S.bus2 i telemetrická čidla. To znamená, že do Power Source 2 připojíme S.bus2 výstupy přijímačů a do navazujícího S.bus rozvodu můžeme připojovat nejen S.bus2 serva a S.bus2 telemetrické senzory, ale také starší S.bus serva.  Ikdyž jsme tuto možnost s úspěchem vyzkoušeli, nelze to tak s čistým svědomím doporučit, protože to odporuje doporučením Futaby (S.bus2 serva můžeme připojit do rozvodu S.bus, protože serva S.bus2 jsou zpětně kompatibilní s S.bus, ale obráceně to Futaba nedoporučuje). Protože Vysílač Futaba bere telemetrické údaje pouze z jednoho přijímače (a to toho, který je spárován jako Rx1) a protože snímačů v modelu určitě nebude příliš velké množství, doporučujeme z důvodu bezpečnosti do Power Source 2 připojit S.bus výstupy přijímačů, do rozvodu S.bus na výstupech Power Source 2 doporučujeme připojovat pouze serva (je lhostejno jestli S.bus a nebo S.bus2) a telemetrické senzory doporučujeme připojit rovnou do zásuvky S.bus2 přijímače Rx1.

Power Source 2 používá pro připojení napájecích baterií i připojení hlavních S.bus výstupů kvalitní konektory s mechanickou pojistkou, dimenzované na trvalý proud 10A. Zařízení je dimenzováno na trvalý proud 2x8A a špičkový proud 2x20A (10 sec.). To jej předurčuje pro použití ve velkých modelech. Pokud však budete zařízení chtít použít např. v třímetrovém akrobatu, určeném pro brutální 3D akrobacii, doporučujeme následující konfiguraci:

 • Do Power Source 2 připojit dva přijímače Futaba S.bus
 • Do Power Source 2 připojit dvě baterie 2S1P LiIon (např. 2600 mAh)
 • Do Power Source 2 připojit dva S.bus výstupy 3x1 mm2 směrem ke křídlům (až 8 výkonných S.bus serv)
 • Z třetího výstupu S.bus z Power Source 2 pomocí propojky o průřezu 3x1 mm2 připojit modul Power Source 1
 • Do Power Source 1 připojit další dvě baterie 2S1P LiIon (např. 2600 mAh)
 • Do Power Source 1 připojit jeden S.bus výstup 3x1 mm2 směrem k VOP (až 4 výkonná S.bus serva)
 • Do servo-zásuvek přímo na Power Source 1 připojit 2 až 3 výkonná serva pro SOP a jedno servo pro ovládání karburátoru motoru.
 • Do servo-zásuvky přímo do Power Source 2 připojit konvertor S.bus/PWM, do kterého připojíme čerpadlo kouření a kill switch zapalování

Toto uspořádání má tu výhodu, že výkonná serva budou napájena s minimálními úbytky vždy z nejbližších baterek. Proudy se rozdělí rovnoměrně na všechny 4 baterie a v případě selhání jsou všechna napětí redundantně zálohována. V případě použití jen dvou baterií bychom pro model této velikosti zcela jistě volili baterie o kapacitě cca 5200 mAh (např. LiIon 2S2P). Pokud použijeme doporučené zapojení se čtyřmi bateriemi cca 2600 mAh (např. LiIon 2S1P), budou baterie váhově a kapacitou identické, avšak s mnohem vyšší bezpečností.

U menších 3D akrobatů a nebo akrobatů určených jen pro přesnou IMAC akrobacii si vystačíme jen se samotným modelem Power Source 2.

Modul obsahuje ochranu proti přepólování a zkratu na všech vstupech i výstupech.

 

Specifikace:

Napájení:

 • 2 ks baterie 2S LiIon (jmenovité napětí 7,2V), nebo
 • 2 ks baterie 2S LiPo (jmenovité napětí 7,4V), nebo
 • 2 ks baterie 2S LiFe (jmenovité napětí 6,6 V), nebo
 • 2 ks baterie 5S NiMH (jmenovité napětí 6,0 V)
 • Maximální trvalý proud: 2 x 8A
 • Špičkový proudový impuls: 2 x 20A (10s)
 • Odběr v pohotovostním režimu: 3 mA (aktivováno); 9μA (vypnuto)
 • Úbytek napětí při odběru 4A: 0,14 V
 • Všechny vstupy a výstupy jsou odolné proti zkratu a přepólování
 • hmotnost: 31,5 g (včetně přepínače)
 • Rozměry: 55 x 55 x 14 mm
 • Výstupy pro serva: max. 4 S.bus serva (rozšiřitelné)
 • Silové S.bus výstupy: 3

Podklady výrobce (PDF dokumenty):

Review (german) FMT

S-Bus-System examples